Sangai-vauva pääsi MAF:n lentokoneella hoitoon ja pelastui
![]() Lentäjä Roy Rissanen palvelee Liberiassa. |
Sangai-vauva pääsi MAF:n lentokoneella hoitoon ja pelastui
- Liberia on yksi maailman köyhimmistä maista ja tiestö kehittymätön. Sadekauden aikana yhteydet katkeavat. Siksi MAF:n lentokoneita tarvitaan.
Aiemmassa tiedotteessa kerroimme, miten lentäjä Roy Rissanen siirtolensi Liberian työtä varten jo toisen Cessna Caravan-lentokoneen. Saamme näillä koneilla paljon hyvää aikaan. Viime viikolla MAF auttoi kriittisessä tilassa olevaa tyttövauvaa nimeltä Sangai. Pahanlaatuinen bakteeri söi nopeasti Sangai-vauvan ihoa ja lihaa. Hänet lennettiin äitinsä kanssa Liberian maaseudulta pohjoisesta ELWA:n lähetyssairaalaan pääkaupunkiin Monroviaan hoidettavaksi. Lähetyslentäjä Roy Rissanen kertoo:
- Maaseudulla näitä tapauksia ei pysty hoitamaan ja sieltä sadekaudella pääkaupunkiin matkustaminen kestäisi päiväkausia. MAF-lentäjämme vaimo on töissä hoitajana sairaalassa ja seuraa, miten tilanne edistyy. Nyt tyttö on leikattu ja alkaa jo olla hyvässä kunnossa. Hän on vielä jonkin aikaa toipilaana sairaalassa. Sangai,kun kasvaa isoksi, hänestä voi tulla vielä vaikka mitä!
MAF:n Liberian työ on kasvamassa ja vasta saatu toinen lentokone auttaa. Tarvitsemme myös lisää ammattitaitoisia työntekijöitä. MAF:n työssä suurin osa työntekijöistä palkataan tehtäviin kehittyvistä maista, mutta Suomestakin on mahdollista hakea työhön. Mekaanikkojen, lentäjien ja muiden ilmailun ammattilaisten lisäksi tarvitsemme uusia ihmisiä hallinnon ja jodon tehtäviin sekä muun muassa IT-ammattilaisia monille eri työalueille kehittyvissä maissa. Ilman työhönsä sitoutuneita työntekijöitä emme voi toteuttaa hengenpelastavia lentoja, kuten Sangaille.
Lue, miten Lentäjä Roy Rissanen lensi toisen avustulentokoneen Liberiaan.